THE 2018 PAN AM CHAMPIONSHIPS CONTINUE WITH U17, U21, OPEN MEN AND OPEN WOMEN DIVISIONS COMPETING

CLICK HERE to view the results from Day 1-3

Day 4 of the 2018 Pan American Water Ski Championships is underway. The competition continues with the U17, U21, OPEN MEN AND OPEN WOMEN divisions competing. 

U17: Avery Cocleugh (AB), Ilan Klein (ON), Sean Kraus (AB), Carter Lucas (SK), Rebecca Ramsay (ON) and Hannah Stopnicki (QC)

U21: Dominique Grondin-Allard (QC), Jamie Calhoun (ON), Conley Pinette (BC) and Neilly Ross (ON)

OPEN (Elite): Taryn Grant (MB), Dorien Llewellyn (AB), Alex Paradis (QC), Paige Rini (ON), Neilly Ross (ON) and Guillaume Tetrault (QC)


To follow the event on The World Water Skiers website CLICK HERE

To follow the event on the IWWF’s website:

RESULTS CLICK HERE

To watch the event LIVE, CLICK HERE

 For more information about the event CLICK HERE

 

SCHEDULE AND PRELIMINARY START LISTS

CLICK HERE to view the information on the IWWF’s website

Preliminary Schedule below. The start lists for the Finals and the athletes competing will be released on Saturday based on their results.

Thursday, 15. of November 2018 (1pm)

Event CDN Athlete’s Competing Link
Under 17 Girls Serie 2 Slalom Preliminary: Rebecca Ramsay, Hannah Stopnicki & Avery Colcleugh CLICK HERE
Under 17 Girls Serie 1 Slalom Preliminary   CLICK HERE
Under 17 Boys Serie 2 Slalom Preliminary   CLICK HERE
Under 17 Boys Serie 1 Slalom Preliminary Lucas Carter, Sean Kraus and Ilan Klein CLICK HERE
Under 21 Ladies Slalom Preliminary Dominique Grondin Allard and Neilly Ross CLICK HERE

Friday, 16. of November 2018 (8am)

Event CDN Athlete’s Competing Link
Under 21 Men Serie 2 Slalom Preliminary   CLICK HERE
Under 21 Men Serie 1 Slalom Preliminary Conley Pinette and Jamie Calhoun CLICK HERE
Open Ladies Slalom Preliminary Neilly Ross, Paige Rini and Taryn Grant CLICK HERE
Open Men Serie 2 Slalom Preliminary Alex Paradis  CLICK HERE
Under 17 Girls Tricks Preliminary Rebecca Ramsay, Avery Cocleugh and Hannah Stopnicki  CLICK HERE
Under 17 Boys Serie 2 Tricks Preliminary Sean Kraus and Carter Lucas CLICK HERE
Under 17 Boys Serie 1 Tricks Preliminary   CLICK HERE
Under 21 Ladies Tricks Preliminary Dominique Grondin Allard and Neilly Ross CLICK HERE
Under 21 Men Tricks Preliminary Conley Pinette CLICK HERE
Open Ladies Tricks Preliminary
Taryn Grant, Paige Rini and Neilly Ross CLICK HERE
Open Men Tricks Preliminary Alex Paradis, Guillaume Tetreault and Dorien Llewellyn CLICK HERE

Saturday, 17. of November 2018 (8am)

Event CDN Athlete’s Competing Link
Under 17 Girls Jump Preliminary Hannah Stopnicki, Avery Colcleugh and Rebecca Ramsay CLICK HERE
Under 17 Boys Serie 2 Jump Preliminary Sean Kraus CLICK HERE
Under 17 Boys Serie 1 Jump Preliminary Carter Lucas CLICK HERE
Under 21 Ladies Jump Preliminary Dominique Grondin Allard CLICK HERE
Under 21 Men Jump Preliminary Conley Pinette  CLICK HERE
 Open Ladies Jump Preliminary Taryn Grant CLICK HERE
Open Men Jump Preliminary  Dorien Llewellyn and Alex Paradis CLICK HERE
Under 17 Girls Tricks Final TBD  
Under 17 Boys Tricks Final TBD  
Under 21 Ladies Tricks Final TBD  
Under 21 Men Tricks Final TBD  
Open Men Tricks Final TBD  
Open Ladies Tricks Final TBD  

 

 

 

Trackback from your site.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.